Mobil DTE™ 800 Serisi türbin  yağı yakma türbin dişlisinden dışarı sıçrıyor

Mobil DTE™ 800 Serisi

Yüksek performanslı türbin yağı

Mobil DTE 800 Serisi türbin yağları en zorlu çalışma koşulları altında buhar türbinleri, gaz türbinleri ve kombine döngü gaz türbini (CCGT) uygulamaları için tasarlanmışlardır. Bu olağanüstü yağlar mükemmel ekipman koruması, güvenilir çalışma ve uzun yağ ömrü sunar.

En ileri ürün esnekliği

Mobil DTE 800 Serisi yüksek performanslı yağlar kullanıcı için en ileri esnekliği sağlar çünkü tüm türbin tiplerinde kullanılabilirler: buhar, gaz ve dişli türbinler. Mobil DTE™ markalı mineral bazlı ürünler yüzyılı aşkın süredir dünya çapında türbin operatörlerinin tercihi olmuştur. Şirketimizin araştırmacıları türbin ekipmanı üreticileri ve operatörleriyle çok yakından ilişki içinde kalarak yeni türbin tasarımlarının gerekliliklerinin yağlarımız tarafından karşılanması veya bunların aşılmasını sağlamışlardır.

Mobil DTE marka mineral esaslı ürünler yüz yıldan daha uzun bir zamandır dünyanın önde gelen türbin imalatçılarının tercihi olmaktadır. Bu dönem boyunca şirketimizin bilim adamları türbin ekipmanları imalatçıları ve işletmecileri ile yakın çalışma içinde olmuşlar ve sürekli olarak yağlarımızın yeni türbin tasarımlarının gereksinimlerini karşılamasını veya aşmasını sağlamışlardır. Bu durum Mobil türbin yağlarının sürekli yenilenmesini ve en uygun modern baz yağ ve katık teknolojisinin uygulanmasını beraberinde getirmiştir.

Yüksek güç üretimi şartlarında çalışan modern sabit gaz türbinleri için ısıl/oksitlenme etkilerine ve tortu oluşumuna karşı olağanüstü koruma sağlanması kaçınılmaz gerekliliktir. Zor koşullar altında çalışma, yağlar üzerinde ısıl gerilimlere neden olmakta, bu da filtre tıkanması, servo-valflarda tortu oluşumu ve yağ ömrünün kısalmasına yol açmaktadır. Modern buhar türbinlerinde buhar kaçakları söz konusu olduğunda yüksek düzeyde oksitlenme direnci yanı sıra iyi sudan ayrılma özelliği gerekmektedir. Kombine çevrimli işletmeler içinse yağların her iki tip türbin için gerekli özellikleri sağlaması beklenmektedir.

Mobil DTE 800 Serisi yağlar aşağıda verilen özellik ve olası yararları sağlamaktadır:

ÖzellikleriAvantajları ve Sağlayabileceği Faydalar
Önde gelen imalatçıların talep ettiği gaz ve buhar türbin gereksinimlerini aynı anda karşılar ve aşarYanlış yağ uygulama olasılığını önler, masraflı yağ değişimlerini azaltır
 Stok maliyetlerini azaltır
Mükemmel ısıl/oksidasyon kararlılığıDuruşları azaltır, daha güvenilir işletme sağlar
 Yağ değişme aralığını artırır, üretim maliyetlerini düşürür
Aşınmaya karşı mükemmel koruma
Devir düşürücülü türbinler (gaz ve buhar) için mükemmel koruma sağlar, bakım ve değişme maliyetlerini düşürür
 Ekipman ömrünü uzatır, parça değişim maliyetini düşürür
Mükemmel sudan ayrılma özelliğiSistemin verimli çalışmasını ve bakım maliyetlerinde azalma sağlar

 

Mobil DTE 800 Serisi832846
ISO Viskozite Sınıfı3246
Viskozite, ASTM D 445  
cSt @ 40º C29.642.4
cSt @ 100º C5.46.2
Viskozite İndeksi, ASTM D 2270110106
Akma Noktası, ºC, ASTM D 97-30-30
Parlama Noktası, ºC, ASTM D 92224244

 

Mobil DTE 832 ve 846 direk bağlantılı veya devir düşürücülü buhar ve gaz türbinleri yağ sistemlerinde, türbin devir kontrol mekanizmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış üstün performanslı türbin yağlarıdır. Özel uygulamalar arasında şunlar bulunur:

• Buhar ve gaz türbinleri için ortak merkezi yağlama sistemi olan Kombine Çevrimli (CCGT) elektrik güç üretimi uygulamaları.
• Elektrik güç üretimi, doğal gaz boru hattı iletimi, üretim tesisleri ve enerji geri kazanma tesislerinde kullanılan buhar ve gaz türbinlerinin yağlaması.