araçlar
  • A
  • A
  • A
  • metin boyutu

Mobil Delvac™'ın Tarihi

Dünyanın ilk dizel motor yağlarından biri olan Mobil Delvac, 90 yıllık geçmişinde kamyon taşımacılığı sektörünün değişen ihtiyaçlarına sürekli olarak geliştirdiği performans ve inovasyon ile yanıt vermiştir. Mobil Delvac geçmişte taşımacılık sektörüne çabalarıyla öncülük etmiş olan ticari araç sahiplerinin / sürücülerinin, günümüzde de büyük ve gelişmiş filoların her zaman yanında olmuştur. Bu süreç içinde pek çok zorlukla karşılaşılmış, bu zorluklar ve engeller aşılmıştır. Bir yandan geçmişimize bakarken bir yandan da önümüzde uzanan yola bakıyoruz ve kamyonları hep bu yolda görmek istiyoruz. 

Mobil Delvac 901892 - Dizel motorunun buluşu

Alman mühendis Rudolf Diesel sonradan kendi ismini alacak devrim niteliğindeki sıkıştırma ile ateşlemeli motorlar için patent başvurusunda bulunuyor. 


Mobil Delvac 901925 - Delvac doğuyor

ExxonMobil'in selef firması olan Vacuum Oil'in bilim adamları dizel motorlarda oluşan yüksek basınç ve ısıyı dikkate alarak özel bir yağ formülü geliştiriyorlar. Vacuum Oil’in bu ürünü 1925 yılında Diesel Engine Lubricant by Vacuum Oil (Vacuum Oil'in Dizel Motor Yağı) ya da DELVAC olarak tescil ediliyor. Mobil Delvac markası bu şekilde resmen doğuyor.

 


Mobil Delvac 901930'lu yıllar – Kamyon taşımacılığında ilk büyük artış

Yol sayısındaki artış ve beraberinde ticari araçlarda kullanımı giderek artan pnömatik lastikler ve dizel motorlar, kamyon taşımacılığı sektöründe ilk büyük artışa yol açmıştır. 

Mobil Delvac 901940'lı yıllar - Dizel yollara hükmediyor

Dizel motorunun 2. Dünya Savaşı sırasında gösterdiği başarı savaş sonrası yıllarda motorun ticari araçlarda rağbet görmesine yol açıyor. Mobil Delvac, dizel motorlar için özel olarak tasarlanan ilk yağlardan biri olarak pek çok sayıda kamyoncu tarafından kullanılıyor. 


Mobil Delvac 901956 - Dünyayı otoyollar birleştiriyor

ABD hükümeti, Federal Otoyol Sözleşmesini onaylıyor ve 41000 mil uzunluğundaki otoyol inşaatına fon ayırıyor. Bundan üç yıl sonra Birleşmiş Milletler Asya ülkelerini birbirlerine ve Avrupa'ya bağlayacak yolların yapılması için Asya Otoyol Projesi'ni başlatıyor. Bu büyük otoyol projeleri kamyon taşımacılığı sektöründe bir anda inanılmaz bir büyümeye neden oluyor. 


 

Mobil Delvac 901974 - Mobil Delvac Rusya'da

Mobil Delvac markası Rusya'da resmi olarak tescilleniyor. Rusya'da kendi personelini istihdam ederek çalışan ilk ExxonMobil ofisi ancak 20 yıl sonra, yani 1994’te açılabiliyor. 

Mobil Delvac 901977 – Sentetikler piyasaya çıkıyor

Mobil Delvac sentetik ağır hizmet motor yağı piyasaya çıkıyor. 1970'li yılların başında ExxonMobil, Mobil Delvac SHC™ markasıyla ilk sentetik dizel motor yağını satışa çıkarmıştır.
 

Mobil Delvac 901983 - Mobil Delvac Çin'de

Mobil Delvac Çin Halk Cumhuriyeti pazarına giriyor. 1992'de Çin, Üç Boğaz Barajı'nın inşaatında Mobil Delvac yağlarını kullanıyor. 

Mobil Delvac 901987 - Kolombiya Club'a katılıyor

Bir marka sadakat programı olan Club Mobil Delvac Kolombiya'da açılışını yapıyor ve günümüzde halen aktivitelerini sürdürmekte. 

Mobil Delvac 901999 - Kamyon istasyonlarının tercihi

Şu anda Birleşik Devletler'deki en büyük kamyon istasyonu zinciri TA/Petro'nun bir parçası olan, eski adıyla Petro Stopping Centers, tüm şubelerinde öncelikli ağır hizmet dizel motor yağı markası olarak Mobil Delvac'ı tercih ediyor. 

Mobil Delvac 902000'li yıllar - Dünya çapında popülarite

Mobil Delvac sürekli inovasyon ve eşsiz performansı sayesinde dünya çapında milyonlarca kamyon sürücüsünün tercih ettiği dizel motor yağı markası olmaya devam etmektedir.

Kamyon sürücülerinin beyanlarını okuyun 

Mobil Delvac 902005 - Hız rekorunun kırılması

16 Temmuz'da Avustralya'nın Queensland eyaletinde, Mobil Delvac kullanan bir Kenworth T400, bir kilometrelik parkurda saatte ortalama 182 kilometre (113 MPH) hıza ulaşarak Dünyanın Dizelle Çalışan En Hızlı Kamyonu olarak Guiness Dünya Rekorları Kitabı'na geçmiştir.

Rekor kıran sürüşü izleyin 

Mobil Delvac 902009 - Yeni bir ürün

Yeni, yakıt tasarruflu sentetik bir dizel motor yağı olan Mobil Delvac 1™ LE 5W-30 Avrupa'da satışa sunuldu. 2013 yılında ise dünyanın her yanında bulunabiliyordu. Bu ürün hakkında daha fazla bilgi için tıklayın 

Mobil Delvac 902010 - Tercih edilen soğutucu ürün

Mobil Delvac Extended Life Coolant/Antifreeze,Travel Centers of America ve Petro tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki 200'ün üzerindeki kamyon istasyonlarında kullanılmak üzere öncelikli soğutucu ürün seçilmiştir.

Bu ürün hakkında daha fazla bilgi için tıklayın 

Mobil Delvac 902014 - Daimler, Mobil Delvac™'ı kullanmaktadır

4 Nisan 2014'te NASCAR, NASCAR Race to Green™ girişimini desteklemek amacıyla, 65 filo ve hizmet aracında (ve 16 jeneratörde) Mobil Delvac 1 LE 5W-30 sentetik dizel motor yağının kullanılacağını ilan ediyor.

NASCAR Race to Green hakkında daha fazla bilgi için tıklayın 

Mobil Delvac 902015 - 90. yaşın kutlanması

17 Şubat 2015 tarihi Delvac dizel motor yağı patentinin alınmasının üzerinden tam 90 yılın geçtiği tarihtir. Marka, bütün sene boyunca kamyon taşımacılığı sektörüyle olan uzun ömürlü ve verimli beraberliğini kutlayacaktır.